Witamy na stronie internetowej Centrum Ortopedii i Rehabilitacji, zapraszamy do skorzystania z usług naszej kliniki.
Konsultacje medyczne w naszych gabinetach prowadzą lekarze specjaliści z ogromnym doświadczeniem i wieloletnią praktyką. Współpracujemy również z najlepszymi ortopedami dziecięcymi oraz specjalistami z dziedziny rehabilitacji ortopedycznej. Wszyscy medycy świadczący usługi w ramach naszej kliniki są bardzo cenieni przez pacjentów, część z nich należy do autorytetów medycznych, wszyscy cieszą się szacunkiem środowiska lekarskiego.
Nasze grono wybitnych specjalistów zapewnia dokładną diagnostykę, skuteczne leczenie sprawdzonymi metodami oraz odpowiednią rehabilitację chorób i urazów narządów ruchu. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostaje także najlepszy sprzęt ortopedyczny doskonałej jakości. Kompleksowe podejście do działu medycyny jakim jest ortopedia pozwala w ramach konsultacji z naszymi specjalistami zapewnić każdemu pacjentowi indywidualne podejście i profesjonalną obsługę.
Specjaliści ortopedii z naszej Kliniki niosą pomoc między innymi w przypadkach takich schorzeń jak:
- bóle kręgosłupa (symptomy: bóle szyi, bóle pleców, kręcz, lumbago, problemy ze wstawaniem, siadaniem i chodzeniem, ograniczenie ruchomości w skrętach w prawo i lewo),
- rwa kulszowa (symptomy: promieniujący ból sięgający nóg, niedowłady mięśni, drętwienia)
- skrzywienia kręgosłupa u dzieci i dorosłych (symptomy: nierówna wysokość ramion i bioder, wystające łopatki, większe wcięcie w talii z jednej strony)
- niestabilność rzepki (chonodromalacja) (symptomy: ból i sztywność stawu kolanowego, obrzęk)
- urazy wewnętrzne stawów (symptomy: bóle i problemy ze stabilnością
- urazy wewnętrzne stawu kolanowego (symptomy: niestabilność, zmiany wywołane problemami z ruchem)
- wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego (symptomy: nierówność kolan, niedowład mięśni obręczy biodrowej, chód utykający i tzw. „kaczy chód”)
- urazy, w tym także urazy sportowe (symptomy: ograniczenie sprawności, sztywność, nasilające się bóle stawów)
- choroby zwyrodnieniowe stawów (symptomy: ograniczenie sprawności, sztywność, nasilające się bóle stawów)
- płaskostopie (symptomy: obrzęki, niewielka wytrzymałość na fizyczne obciążenie, ból utrudniający stanie i chodzenie)
- stopa szpotawa (symptomy: nasilone obciążenie stawów, zniekształcenie stopy, uszkodzenie nerwu strzałkowego)
- stopa koślawa (symptomy: ból stopy i łydki, deformacja stopy, przykurcz mięśni strzałkowych)
- stopa wydrążona (symptomy: ból całej stopy, szponowate ustawienie palców, problemy ze sprawnością ruchową)
- choroba Albersa-Schönberga (marmurkowatość kości) (symptomy: niedokrwistość, upośledzenie wzroku, samoistne złamania - szczególne długich kości)
- nowotwory kości (symptomy: obrzęki, ból kości, patologiczne złamania)
- choroby zapalne kości i stawów (infekcje)
- osteoporoza (symptomy: ograniczenia sprawności ruchowej, złamania kręgów, problemy z poruszaniem się)
- choroba Scheuermanna (jałowa martwica kości) (symptomy: bóle kości, pochylenie barków do przodu, wygięcie kręgosłupa tzw. okrągłe plecy)
- patologiczna ruchomość kości (symptomy: sińce, krwiaki, obrzęki, ból)
- klatka piersiowa kurza (symptomy: osłabienie mięśni oddechowych i mięśni grzbietu, uwypuklenie mostka)
- klatka piersiowa szewska (symptomy: zakłócenia napięcia mięśniowego, zniekształcenia mostka i przednich fragmentów klatki piersiowej)
- choroby przeciążeniowe
Renomowany ortopeda – prywatne konsultacje
Ortopedia jest ważną dziedziną medycyny i jedną z podstawowych specjalności lekarskich. Skupia się na diagnozowaniu, leczeniu zachowawczym i operacyjnym schorzeń narządów ruchu, czyli szkieletu, układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni, nerwów i układu naczyń. Do schorzeń usuwanych przez naszych specjalistów należą wady wrodzone i nabyte, zakażenia, zapalenia, nowotwory oraz uszkodzenia i zmiany pourazowe.
Nasi specjaliści przyjmują pacjentów codziennie i w różnych godzinach, najwięcej Klientów naszej kliniki pochodzi ze Szczecina i okolic, gdzie należymy do nielicznych ośrodków specjalistycznych oferujących kompleksowe konsultacje ortopedyczne na wysokim poziomie, a każdy z naszych specjalistów to dobry ortopeda. Współpracujemy z wieloma renomowanymi i szanowanymi w środowisku lekarskim medykami co pozwala na najlepsze dostosowanie naszej oferty do potrzeb pacjentów. Szczegółowy plan przyjęć poszczególnych specjalistów można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz podczas rejestracji telefonicznej.
Osobista konsultacja i prywatna wizyta u ortopedy
Ortopedyczna opieka specjalistyczna oraz rehabilitacja ortopedyczna to oferta, z której pacjenci mogą skorzystać codziennie, wybierając konsultacje z lekarzami pracującymi zarówno we wczesnych godzinach porannych, jak i po południu, czy późnym wieczorem. Każdą wizytę poprzedza rejestracja telefoniczna, dostępna we wszystkie dni robocze. Dla uzyskania szczegółowych informacji o wolnych terminach dla poszczególnych specjalistów prosimy kontakt telefoniczny.
Ortopedia dziecięca – konsultacje specjalistyczne
W szerokiej ofercie naszej kliniki na szczególną uwagę zasługuje dziedzina ortopedii dziecięcej. Lekarze specjaliści oferujący pomoc naszym pacjentom są doświadczonymi medykami z wieloletnią praktyką. Zajmują się diagnozowaniem i leczeniem oraz zapobieganiem nawrotom zgłaszanych schorzeń.
Trafność diagnoz wspiera zaawansowany technologicznie sprzęt najlepszych marek branży medycznej, co pozwala na szybkie wdrażanie najstosowniejszych dla danego przypadku metod leczenia. I oczywiście doskonale rozumiemy, że w przypadku najmłodszych pacjentów obok doświadczenia i wiedzy medycznej ważną rolę odgrywa również odpowiednie podejście czyli umiejętność pracy z dziećmi - takie cechy musi posiadać dobry ortopeda dziecięcy. Korzystając z oferty naszej kliniki mali pacjenci mają gwarancję najwyższej jakości pomocy medycznej w stosownej atmosferze.
Konsultacje specjalistyczne – doświadczony ortopeda dziecięcy
Umiejętności pracy z dziećmi nabywa się w praktyce, dlatego dobieramy współpracujących z nami lekarzy na podstawie doświadczenia. Oferując opiekę medyczną w ramach ortopedii dziecięcej chcemy mieć pewność, że najmłodsi pacjenci spotkają się z profesjonalnym i zarazem przyjaznym podejściem, a wizyty przebiegać będą w komfortowej atmosferze. Podstawą realizacji misji naszej Kliniki w dziedzinie ortopedii dziecięcej jest zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa podczas każdej wizyty i na każdym etapie leczenia. Wynika to z faktu, że stabilność nastroju i samopoczucia najmłodszych pacjentów wpływa na trafność i dokładność diagnozy, a tym samym zwiększa szanse na powrót do zdrowia, efekty leczenia rehabilitacyjnego i poprawy jakości życia.
Ortopedia dziecięca w Szczecinie – sprawdzeni specjaliści
Współpracujący z nami specjaliści ortopedii dziecięcej zajmują się leczeniem i rehabilitacją wad wrodzonych, dziecięcych dysplazji stawów biodrowych, wrodzonymi i nabytych wad stóp, wad postawy, skrzywień kręgosłupa, wykrywaniem i leczeniem nierówności kończyn oraz leczeniem urazów. W ramach praktyki zapewniają leczenie, profilaktykę, badania USG i profilaktykę nawrotów schorzeń.
Więcej informacji w dziale: ortopedia dziecięca.
REHABILITACJA ORTOPEDYCZNA
Warunkiem powrotu do zdrowia jest staranne wypełnienie planu rehabilitacyjnego. W przypadku rehabilitacji ortopedycznej proces ten wymaga obecności specjalisty obeznanego ze specyfiką schorzeń narządów ruchu, zdolnego pomóc pacjentowi. Nasza klinika oferuje w tej dziedzinie kompleksowe rozwiązania przeznaczone między innymi dla osób dotkniętych zespołami bólowymi różnego pochodzenia takimi jak ból stawu ramiennego, barkowego i innych stawów, a także ból kręgosłupa na odcinkach szyjnym i lędźwiowym. System specjalistycznej rehabilitacji ortopedycznej stworzony z myślą o pacjentach naszej kliniki jest również dedykowany przypadkom związanym ze zwyrodnieniem stawów, leczeniem po skręceniach, zabezpieczeniem stanu pacjenta przed i po zabiegach endoprotezoplastyk stawów kolanowych oraz biodrowych, jak również w rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych i w przypadku kontuzji sportowych.
Nasi specjaliści odnoszą duże sukcesy na polu rehabilitacji ortopedycznej, szczególnie w dziedzinie rehabilitacji ortopedycznej dzieci. Dzięki zaangażowaniu naszych lekarzy i wykorzystaniu najnowszych zdobyczy nauki nasza oferta jest bardzo doceniana pod kątem korygowania wszelkich wad postawy, ze szczególnym uwzględnieniem skoliozy.
Ortopedia – najważniejsze informacje
Ortopedia w ujęci ogólnym, lub potocznym kojarzy się przede wszystkim z leczeniem urazów kości, leczeniem dolegliwości bólowych związanych z kondycją kręgosłupa tudzież stanem układu szkieletowego oraz ratowaniem sytuacji w różnorakich przypadkach złamań kończyn. Ponadto ortopedia jako niezwykle ważny dział medycyny oferuje konkretne możliwości związane z diagnostyką i leczeniem całego układu ruchowego - kości, więzadeł, stawów oraz mięśni. Często spotykamy się jednak w naszej praktyce lekarskiej z sytuacjami, w których pacjenci trapieni różnymi dolegliwościami próbują zgłaszać się z nimi do prywatnych gabinetów innych specjalności, zaś z oferty naszej kliniki korzystają na końcu. Inne przypadki to sytuacje wynikające z niedoinformowania, lub po prostu przekonania że z danym schorzeniem nie da się nic zrobić, co w naszym rozumieniu stanowi poważny problem współczesności. Prezentując więc na naszej stronie internetowej ofertę konsultacji specjalistycznych, ortopedii dziecięcej i rehabilitacji ortopedycznej chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych informacji opisujących dział medycyny, w którym nasza klinika się specjalizuje. Oto one:
- Czym się zajmuje ortopeda?
- Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?
- Profilaktyka ortopedyczna
- Ortopedia – diagnostyka i leczenie
- Badania ortopedyczne i metody leczenia
- Czy wizyta u ortopedy wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontraktu?
1. Czym się zajmuje ortopeda
Ortopedą jest lekarz wyspecjalizowany w dziedzinach związanych z narządami ruchu, a w szczególności:
- w profilaktyce (zapobieganiu) schorzeń
- w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń
- w korygowaniu i niwelowaniu wad wrodzonych i nabytych (kości, partii układu szkieletowego, postawy)
- w leczeniu urazów
Ponieważ układ ruchowy ludzkiego organizmu jest bardzo złożonym systemem, pomoc udzielana przez ortopedę dotyczy zarówno układu kostnego (bez kości czaszki) jak i mięśniowego oraz więzadłowo-stawowego wraz z powiązanymi nerwami i pracą układu naczyniowego. Z tego powodu specjalizacja ortopedyczna wymaga doskonałej znajomości anatomii, fizjologii ruchu, biomechaniki i patofizjologii. Te same dziedziny odpowiadają za powodzenie systemów rehabilitacji ortopedycznej.
Często spotykanym określeniem specjalizacji ortopedycznej używanym najczęściej w branży medycznej jest „traumatolog”. Termin ten wynika z faktu, że ortopedzi niosą pomoc w nader częstych przypadkach urazów układu ruchu takich jak złamania, skręcenia i zwichnięcia kończyn.
2. Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?
Duża część pacjentów korzysta z usług ortopedy, czyli konsultacji ortopedycznych po doznaniu urazów utrudniających działanie układu ruchowe, czyli na skutek złamań kości, skręceń kostek, czy zwichnięć kolan. Wielu pacjentów przychodzi do gabinetu ortopedycznego na konsultacje ortopedyczne w sprawie bólów kręgosłupa, stawów, ścięgien i mięśni. Powodem tych dolegliwości albo schorzeniem występującym równolegle, bądź przez nie spowodowanym są najczęściej stany zapalne, których leczenie również leży w gestii ortopedy. Do dobrego ortopedy warto się również zgłosić w przypadku problemów z ruchomością stawów i kończyn, jak i w związku z bólami startowymi i rozruchowymi (ból występuje na początku danej aktywności, później ustaje) i obrzękami. Przedmiotem konsultacji ortopedycznych są również trzeszczenia w stawach – jest to właściwość, która nigdy nie świadczy o dobrym zdrowiu ani o zadowalającej kondycji organizmu, dlatego lepiej poprosić o diagnozę w gabinecie specjalistycznym.
3. Profilaktyka ortopedyczna
Profilaktyka ortopedyczna to ogół strategii dbania o zdrowie – ich celem jest jego ochrona przed schorzeniami, na które w przypadku niektórych grup wiekowych, czy profesji, zdrowie może być szczególnie narażone. Wiele wizyt w gabinecie ortopedy może mieć charakter profilaktyczny, takie konsultacje obowiązkową praktyką w przypadku są między innymi narodzin dziecka. Rodzice korzystają z konsultacji specjalistycznych żeby sprawdzić, czy układ kostny, mięśniowy oraz stawy dziecka rozwijają się prawidłowo. Jeśli lekarz stwierdzi obecność jakiejś wady wrodzonej, jej wczesne wykrycie pozwoli na jej skuteczne leczenie, korektę i w wielu wypadkach – zniwelowanie. Profilaktyka ortopedyczna i konsultacje dziecięce należą do oferty naszej kliniki, warto więc sprawdzić możliwości znalezienia najbliższego terminu u specjalisty i skorzystać z naszego numeru telefonu.
4. Ortopedia – diagnostyka i leczenie
Specjalizacja ortopedyczna jest ze względu na złożoność funkcjonalności ludzkiego organizmu dziedziną niezwykle szeroką. Diagnostyka i leczenie ortopedyczne to ogromna ilość przypadków, wśród których do najczęstszych należą:
- stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania
- choroby kręgosłupa (w tym zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, przepukliny dyskowe, stenoza lędźwiowa, rwa kulszowa)
- wady postawy (lordoza, skolioza i kifoza, płaskostopie, stopy i kolana szpotawe oraz koślawe)
- zmiany przeciążeniowe (łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, kolano biegacza, ostroga piętowa)
- jałowa martwica kręgosłupa (tzw. choroba Scheuermanna)
- wady wrodzone
- przykurcz Dupuytrena
- chrzęstniakowatość (tzw. choroba Olliera)
- choroby zapalne stawów i kości
- nowotwory kości.
5. Badania ortopedyczne i metody leczenia
Sednem pierwszej wizyty w gabinecie ortopedycznym jest szczegółowy wywiad – podczas rozmowy lekarz orientuje się w bieżącej sytuacji zdrowia pacjenta na podstawie informacji o przebytych urazach oraz przebytych i bieżących chorobach. Dzięki tej wiedzy medyk może sformułować wstępną diagnozę, która będzie wstępem do dalszych badań. By proces diagnozowania uczynić sprawniejszym a przez to zwiększyć swoje szanse na przyspieszenie powrotu do zdrowia warto na pierwszą wizytę u ortopedy zabrać ze sobą posiadane zdjęcia rentgenowskie, opisy przebytych schorzeń oraz zaświadczenia o bieżących chorobach.
Wywiad lekarski nie jest jedynym narzędziem badawczym używanym przez lekarza ortopedę, w gestii specjalisty pozostaje szeroki zakres badań specjalistycznych, tym trafniejszych im większe doświadczenie medyka. Najbardziej podstawową metoda badawczą są sprawdzenia stabilności i ruchomości stawów oraz ich położenia. Badany jest również stan kręgosłupa i całego szkieletu na potrzeby oceny występowania wad postawy i obecności zwyrodnień. Dokładny obraz budowy i struktury kości i tkanek pozwalają uzyskać badania ultrasonograficzne, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie. W dziedzinie badania stawów ważną rolę odgrywają artrografia i artroskopia.
Wybór metody leczenia zależy od rodzaju schorzenia, specjalista może podjąć decyzję o unieruchomieniu, albo – jeśli to konieczne – o interwencji chirurgicznej. Samopoczucie pacjenta jest w procedurach leczniczych standardowo zabezpieczane przed bólem przy pomocy farmakologii obejmującej niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki rozkurczowe. Większość procesów leczenia kończy się zaleceniem odbycia rehabilitacji pod okiem specjalisty a także skorzystania z usług fizjoterapeuty, a więc masaży, elektroterapii i specjalnych ćwiczeń ruchowych.